blog
July 6, 2022

Baterie LiFePO4 (LFP): Przyszłość Pojazdów

Bateria LiFePO4

Raport Tesli za trzeci kwartał 2021 r. ogłosił przejście na akumulatory LiFePO4 jako nowy standard w swoich pojazdach. Ale czym właściwie są baterie LiFePO4?

Wprowadzenie do baterii LiFePO4
Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy (LFP) to akumulator litowo-jonowy o szybszym ładowaniu i rozładowywaniu. Jest to akumulator z LiFePO4 jako katodą i grafitową elektrodą węglową z metalowym podkładem jako anodą.

Akumulatory LiFePO4 mają niższą gęstość energii niż akumulatory litowo-jonowe i niższe napięcia robocze. Mają niski współczynnik rozładowania z płaskimi krzywiznami i są bezpieczniejsze niż akumulatory litowo-jonowe. Akumulatory te są również znane jako akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe.

Wynalezienie baterii LiFePO4
Baterie LiFePO4 zostały wynalezione przez Johna B. Goodenougha i Arumugam Manthiram. Byli jednymi z pierwszych, którzy zidentyfikowali materiały stosowane w akumulatorach litowo-jonowych. Materiały anodowe nie są idealne do akumulatorów litowo-jonowych ze względu na ich skłonność do wczesnych zwarć.

Naukowcy odkryli, że materiały katodowe są lepsze w porównaniu z katodami akumulatorów litowo-jonowych. Jest to szczególnie widoczne w wariantach baterii LiFePO4. Poprawiają stabilność i przewodność oraz poprawiają wiele innych aspektów.

Obecnie akumulatory LiFePO4 można znaleźć wszędzie i mają różne zastosowania, w tym zastosowanie w łodziach, systemach słonecznych i pojazdach. Baterie LiFePO4 nie zawierają kobaltu i są tańsze niż większość alternatyw. Jest nietoksyczny i ma dłuższą trwałość.